Fragile se vydal na událost roku ve 14 lidech, což je dle informací z networkingů nejhojnější počet ze všech přítomných agentur. Přijeli jsme ve složení analytiků co mají spadeno na více konverzí, obsahových srdcařek, co se zamilovaly do práce Michala Pastiera i hereckého výkonu Michaela Lykke Aagaarda, account managerů, kteří milovali hlavně přítomné klienty a strategické insighty i juniorů, kteří jsou nadějí oboru i energií pro afterparty.

Díky takovému mixu přinášíme hlavní témata Marketing festivalu, o kterých si teď nejčastěji povídáme u kafe:

“Saying the same bullshit during the whole MKT season creates boredom.” 

Tak pravil Kevin Hillstrom a my souhlasíme. Kevin také zmínil, že nekonečná slevová tornáda nás do marketingového nebe nikdy nevynesou. Cesta častých slev má spíše opačný konec, a to v pekle plném horkých nabídek, které v očích zákazníků ztrácí hodnotu. Zajímavé bylo jeho přirovnání marketingu ke sportu: “The best customers pay the most for the best slots. And they pay in advance. With pleasure.” Co si z toho odnést? Že kvalita je čím dál víc než kvantita. Hurá!

“Last click is a barrier of any growth”.

Dataholka Lucka Šperková mluvila o tom, co považujeme za marketing dneška: sledujte a pochopte každý krok cookie a věnujte se uživatelským cestám. Ty totiž vedou k úspěšnému cíli, kterým je poznání zákazníka. “Data driven model” tedy není buzzword, ale odpověď na základní marketingovou otázku: Kdo je náš zákazník a jak se chová? Neomezujte se na měření last-click nebo first-click konverzí – tento pohled je totiž bariéra každého růstu. Lucka také zmínila, že bannery jsou tahouni PPC kampaní a že když má klient perfektní PPC kampaně a nemá kam dál růst, měli bychom zapojit další kanály, propojit je a měřit je. A naši kluci z Performance týmu už na tom pro klienty pracují.

Žil byl jeden skvělý kreativec…

…který věděl, jak moc důležité je propojit správný mix příběhu, jednoduchého podání a dávky emocí v jeden moment tak, abychom se všichni zbláznili do ošklivého psa, který nám nabízí Fofolu. Tento moudrý muž se jmenuje Michal Pastier a naučil nás, že ve vyprávění příběhů nejde o zahlcení příjemce emocemi, ale o jejich správné dávkování. Výsledek nezáleží tolik na celku, jako na správných momentech, kdy emoce naservírovat. Michal nám celou věc ukázal na roztomilém japonském koni a kočce a celý Fragile se do nich zamiloval. Perfektní závěr prvního dne tak vynahradil rozpačitý začátek a my na první party odešli skvěle naladěni. Emoce na konci příběhu jsou opravdu důležité!

IMG_3442

Michal Pastier

Mimochodem, věděli jste, že svět se zbláznil do obrazu Mony Lisy až poté, co byl ukraden a vznikl jeho dojemný příběh se šťastným koncem? Kdyby si Mona Lisa jen tak visela v galerii, pravděpodobně ji ani neznáme. Příběh je král.

Programatické okénko:

Tomáš Řehák vnímá AdBlock jako zpětnou vazbu pro nás marketéry na naši práci. Když budou reklamy relevantní, nebude adblockerů přibývat. My na tom jdeme zapracovat a uvidíme příští rok!

UXáci, pojďte si hrát jako Stephen P. Anderson!

Tento UX designer nám ukázal, jak přistupovat k UX jako ke hře, která má za úkol v hráči vyvolat emoce skrze jejich pravidel. K tomu slouží model MDA:

  • Mechanics – stanovme si pravidla (nabídku, službu), jediný bod, který v tomto modelu můžeme reálně ovlivnit my, tvůrci webu, zkušenosti, služby, apod.
  • Dynamics – sledujme, jaké chování vyvolají naše pravidla, co uživatel bude dělat (behaviour), dělá to, co opravdu chceme?
  • Aesthetics – poté sledujme, jaké pocity to v něm vyvolává, jak se cítí – je to opravdu to, co chceme?

Michael Lykke Aagaard a jeho oneman show

nás nenechal ani na chvíli spustit oči z pódia. Základní myšlenkou, kterou nám chtěl předat bylo nesnažit se zákazníky něčím ošálit, ale mluvit s nimi tak, jako byste mluvili sami se sebou. Vytvořte v nich představu, poptávku, iluzi, touhu, zvědavost, cokoli, ale poté to naplňte. Usnadníte tím práci sobě (získáte od lidí to, co chcete) i jim (udělají to, co chcete a bude je to stát co nejméně námahy). Myšlení uživatele a marketéra se většinou rozchází – uživatel přemýšlí intuitivně, ale marketér analyticky a složitě. Snažte se najít průnik tohoto společného myšlení například využitím testování, session recording a nebo obyčejným dotazováním vašich uživatelů (zákazníků). 

IMG_3501 (1)

Michael Lykke Aagaard

Kdyby Michael L. Aagaard přišel o místo v marketingu, doufáme, že ho obsadí do dalšího filmu o Thorovi. Kupujeme lístky do první řady!

Případové studie:

V Avastu A/B testují, v Tchibu věří, že dobrý content marketing je investice do budoucna (a my tleskáme), Jan Řezáč je pořád stejně sebevědomý a sympatický prodejce ponožek Petr Procházka má díky skvělé přípravné fázi úspěch na Kickstarteru.

Jejich vystoupení měla dynamiku a spád, který se nám líbil.

Recruiter Josef Kadlec přišel se zajímavým pohledem, že psané inzeráty zdaleka nedosahují takové úspěšnosti, jako video. A tak se brzy těšte, že rozhýbáme kancelář a našeho budoucího PPC specialistu oslovíme jinak.

Z Ostravy si kromě nových kontaktů, skvělých zážitků a inspirace přivážíme jistotu, že marketing dneška se neobejde bez dat a data se neobejdou bez kvalitního obsahu a emocí. Přístup k digitálnímu marketingu se mění, správné měření je nutnost, analytik bez obratného kreativce je jako sám voják v poli a všechny marketingové vesmíry se postupně spojují do jednoho celku.

Starejte se o ně, snažte z dat i emocí vykřesat společný výsledek a jak řekla Lucie Šperková, nezapomínejte, že “Marketing is so FRAGILE.” 🙂

Jak jsme se měli mezi přednáškami a která z festivalových parties byla nejlepší? Koukněte na náš Facebook nebo Instagram!

Autor: Klára Stehlíková