9 důvodů proč redesignovat web

Moderní (nová) webová prezentace je pro uživatele jistě atraktivnější po vzhledové stránce. V mnoha případech však dochází k redesignu webu z naprosto nelogických důvodů. Takové změny mohou mít pro web katastrofální důsledky nejenom z hlediska SEO. V jakých případech redesign webu smysl dává a kdy nikoliv?

Kdy je redesign zbytečnou investicí?

  • Stávající web se vašemu týmu už okoukal.
  • Šéfovi se líbí konkurenční stránky.
  • Na webu se dlouho nic neměnilo.

Nic z výše uvedených situací není důvodem, proč na webu cokoliv měnit. Jedná se pouze o zbytečně utracené peníze, které lze rozhodně investovat lepším způsobem. Stávající verze stránek je dostačující, pokud získáváte i nadále nové zákazníky a Ti stávající se na váš web znovu vracejí.

Všechno špatně, zpátky na stromy

Pokud je na webu špatně všechno už od jeho spuštění, dává redesign, pod dohledem profesionálů zabývajících se UX, analytikou, SEO a copywritingem, rozhodně smysl.

Webová prezentace neplní potřeby uživatelů

Krásný, moderní nový web, který neplní potřeby uživatelů a nerespektuje definované scénáře person cílových skupin vašeho webu. Takové stránky budou stěží přinášet konverze nebo plnit jiné stanovené cíle.

Web těžkopádný jak nosorožec

Pokud je aktuální webová prezentace přeplněná, pomalá, není zde dostatek prostoru pro nový obsah a stávající se navíc špatně spravuje, je to volání po změně a další z důvodů, kdy redesign stránek smysl dává. Vyhledávače a jejich roboti mají rychlejší webové stránky raději.

Změna korporátní identity

Pokud se společnost rozhodne změnit korporátní identitu, změní se téměř jistě způsob komunikace a reklamních sdělení směrem k zákazníkům a trhu. Mohou se změnit také cíle, které doposud web plnil, a stejně tak může dojít ke změně priorit trhu. Takovým změnám je třeba přizpůsobit i vzhled stávající webové prezentace.

Nové CMS

Nutný přechod na nové CMS, například proto, že stávající řešení nepodporuje technologie, které web ke svému rozvoji v  budoucnu potřebuje, je dalším z důvodů, kdy je redesign logicky odůvodněným krokem. Se změnou CMS zpravidla souvisí změny URL adres webu, které je třeba správně ošetřit, aby web nepřišel o dosud získanou viditelnost ve výsledcích vyhledávání.

Změna domény

Ke změnám domény dochází například při změně brandu, jak tomu v minulém roce bylo třeba v případě Parfums.cz, GE Money Bank nebo RWE. I v tomto případě platí stejná pravidla jako při přechodu na nové CMS. Obsah původní domény je třeba ošetřit tak, aby vyhledávače tuto změnu co nejdříve zaznamenaly a přesunutý obsah zaindexovaly co nejdříve.

Responzivní web

Responzivní webová prezentace je v 21. století nutností. Podívejte se na statistiky návštěvnosti vašich stránek. Kolik procent návštěvníků přišlo na váš web z mobilu či tabletu? Ve většině odvětví tvoří návštěvy z mobilů leckdy i polovinu návštěvnosti stránek. Dnes uživatelé přes mobil nejen prohlíží obsah, naučili se skrz mobilní telefony i nakupovat. Webové stránky optimalizované pro mobilní zařízení navíc získávají už poměrně dlouho dobu u Google plusové body.

Redesign stránek ve jménu responzivity je rozhodně krokem kupředu.

Nový web, lepší konverze

Tato rovnice nemusí platit, pokud nevzešly inovace ze získaných zkušeností, zpětné vazby od uživatelů nebo ověřených rad expertů. Pokud je nový web vytvořen s ohledem na stanovené cíle i chování cílových skupin uživatelů, lze také očekávat zvýšení konverzního poměru stránek. Pokud nikoliv, může to dopadnout jakkoliv.

Analytická data a testování

Pokud potřeba změn na webu vyplynula ze získaných analytických dat nebo z uživatelského testování stránek, jedná se o nejpádnější argumenty vůbec. Veškeré změny na webu, které se rozhodnete udělat, by měly být vždy ověřeny kvantitativními i kvalitativními metodami. Zachovejte stávající funkční prvky webu a neměňte je, pokud nemáte jistotu, že se nejedná o změnu k lepšímu. Upravte pouze tu část stránek, která nefunguje příliš dobře a raději postupně rozšiřujte stávající obsah stránek o nové funkce, které nebudou v rozporu se stávajícím obsahem.

Rada na závěr

Plánujete-li na webu do budoucna víc výše popsaných změn, proveďte je naráz. Nemusí se jednat pouze o změny uvedené v tomto článku. Může se jednak o jakékoliv výrazné zásahy do technické nebo obsahové části stránek, například přechod na zabezpečený protokol HTTPS. Nasadíte-li tyto změny naráz, vyhledávače je také naráz zpracují. Web nebude muset získávat předchozí viditelnost ve výsledcích vyhledávání několikrát. Spojte proto redesign stránek například s přechodem na zabezpečený protokol HTTPS, vyplatí se to.

Kateřina Brůnová

Autor: Kačka Brůnová

Jak eliminovat pokles organické návštěvnosti v důsledku velkých změn na webu

Při výrazném zásahu do technické či obsahové stránky webu je třeba vždy počítat s dočasným poklesem organické návštěvnosti. Co je třeba ošetřit, abychom tento pokles eliminovali na co nejmenší ztráty?

Za výrazným zásahem do technické či obsahové stránky webu, se kterými se v poslední době setkávám, stojí nejčastěji několik níže popsaných situací. První je redesign stránek, kvůli modernizaci, zlepšení stránek z uživatelského hlediska(UX) nebo přechod na responzivní verzi webu. Druhým důvodem bývá změna URL stránek v důsledkem přechodu stránek na protokol HTTPS, změnou stávajícího CMS nebo změnou domény. Případně kombinace všeho výše uvedeného dohromady.

URL adresy mají být neměnné. Změna je nutná? Přesměrujte opravdu všechno!

URL adresy cílových stránek webu mají být tvořeny tak, aby byly neměnné. Pokud dojde k situaci, kdy je nutné je změnit, je třeba všechny dosavadní URL adresy stránek přesměrovat pomocí stavového kódu 301 v poměru jedna ku jedné. Pokud došlo v rámci změny k rušení obsahu některých stránek, přesměrujte tyto původní URL na stránky obsahově co nejvíce relevantní. Je důležité zmínit, že rušení obsahu bývá ve většině případů ke škodě. Takový krok si dobře promyslete.

Přesměrovat je třeba nejenom HTML obsah, ale také obrázky, pdf soubory, soubory s javascriptem, kaskádové styly, prostě všechno. Pravidla pro přesměrování z původních stránek needitujte, nastavte nová.

Zkontrolujte canonical tagy

Nezapomeňte na kontrolu nasazených canonical tagů, pokud budou nadále směřovat na stránky s původními URL adresami, které jste nyní přesměrovali, dojde k zacyklení robota. Taková komplikace může slušně zamíchat indexem.

Kromě canonical tagů zkontrolujte také nastavení open graf tagů, pokud je na webu využíváte. Využíváte-li RSS, je potřeba provést změny URL adres i tam.

Přesměrováním to nekončí

Ať došlo ke změně URL kvůli přechodu na HTTPS nebo změnou CMS, vyhledávače se na stránky dívají jako na nový web. Pro nový web je třeba vytvořit nový soubor robots.txt, který bude obsahovat funkční instrukce pro nové URL adresy i cestu k nového souboru sitemap. Pozor dejte na situaci, kdy se rozhodnete přesměrovat i tento soubor, mohlo by se stát, že začnou vyhledávače indexovat stránky, které měly původním souborem indexaci zakázanou. I sitemapu je třeba vytvořit znovu, s novými URL adresami a odeslat ji pomocí nástroje Search Console Googlu ke zpracováním. Tímto urychlíte indexaci nových URL u Googlu.

Pokud využíváte k propagaci bannerové kampaně, PPC a jiné propagační kanály, nezapomeňte změnit adresy cílových stránek ve všech systémech a na všech kanálech, které k propagaci využíváte. Pozor na afiiliate odkazy, odkazy v emailových podpisech, feedech pro zbožové srovnávače a další exporty pro partnerské stránky. Nezapomeňte změny ošetřit také v analytických nástrojích. Pokud web využívá cash, je třeba ji vymazat a přegenerovat.

Neopomíjejme „offline“

Pokud uvádíte URL adresy stránek také na tištěných letácích, vizitkách ba dokonce billboardech, je nutná změna i na nich. Najdou si jistě i reklamní materiály, kde změna již není možná. To je argument, který rozhodně mluví pro přesměrování původních URL adres stránek (i rušeného obsahu), neboť tak nepřijdete o uživatele, kteří by zabloudili na nějakou ze starých URL webu.

Jak dlouho bude trvat vyhledávačům zpracovat změny?

Záleží i na velikosti webu, Google by ovšem měl veškeré změny a přesměrování „přechroupat“ během 2 – 3 týdnů. Seznam takové změny zpracovává déle. Většinou je uváděn termín 1 – 2 měsíce, občas dokonce i déle. Srovnání rychlosti s níž vyhledávače zaznamenali změnu URL adres stránek, ke které v případě tohoto webu došlo kvůli přechodu na novou doménu, ke kterému došlo 26.9. , můžete porovnat na následujícím obrázku. Seznam ji zaznamenal téměř s dvou týdenním zpožděním.

obrazek-do-clanku

Pokud se nejedná pouze o přechod na HTTPS a web mění také URL adresy stránek, nemusí Seznam tuto změnu „pochopit“ a zpracování tak bude trvat ještě o něco déle. Může se stát, že bude vyhledávat současně indexovat starou i novou verzi webu.

Dvakrát měř a jednou řež

Přípravám, které povedou ke změnám URL adres na vašem webu věnujte dostatek prostoru a času. Veškeré podklady zkontrolujte a především otestujte a ideálně zkonzultujte s odborníky.

Kateřina Brůnová

Autor: Kačka Brůnová

 

Nejčastější chyby redesignu webu z hlediska SEO

Redesign stránek se ve většině případů pojí s výrazným zásahem nejen do podoby webové prezentace, ale především do jeho obsahu nebo technického řešení. Takové změny sebou nesou z pohledu SEO riziko.

Výrazné změny v onpage faktorech stránek, kam redesign rozhodně spadá, mají zásadní vliv na výsledky stránek ve vyhledávačích. Změny, od nichž majitel očekává „samá pozitiva a sociální jistoty“,  mohou napáchat víc škody než užitku:

  • snížení viditelnost stránek ve výsledcích vyhledávání,
  • pokles návštěvnosti v organicu,
  • pokles tržeb plynoucích z tohoto návštěvnostního kanálu.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí developeři při redesignu webových stránek?

A přitom taková blbost, co?

Nový web ještě není ani na světě a původní webová prezentace už si vysloužila penalizaci ze strany vyhledávačů. Co se stalo?

Pokud jste si naprosto jistí nezávadností odkazového profilu vašich webových stránek, s největší pravděpodobností zapomněl developer zakázat indexaci obsahu (sub)domény, na níž je umístěna vyvíjená verze nového webu. Vyhledávače zaindexovaly jeho obsah, který je duplicitní a za něj vašemu webu snížily hodnocení.

Opačná strana mince

Problém s indexací obsahu nového webu nastal až s jeho nasazením do ostrého provozu. S dočasným poklesem návštěvnosti z organicu je třeba počítat vždycky, ale co když web úplně vypadl z výsledků vyhledávání a vyhledávače jeho obsah ne a ne zaindexovat?

Pokud není nový web postaven ve flashi nebo v javě, v takovém případě by měly vyhledávače problém s indexací obsahu určitě, je háček s největší pravděpodobností v souboru robots.txt.

S nasazením nového webu na vaši doménu, zapomněl developer povolit indexaci jeho obsahu.

Tady je potřeba malá úprava v robots.txt a obrnit se trpělivostí. Vyhledávačům teď bude několik týdnů, možná i měsíců trvat, než obsah webu znovu vrátí výsledků vyhledávní.

Čo bolo, to bolo, terazky mám nový web

Při tvorbě URL adres mají být dodržena 3 pravidla. URL adresy mají být – neměnné, neměnné a neměnné.

Pokud nastane situace, kdy je změna URL adres nevyhnutelná, je třeba původní adresy stránek přesměrovat pomocí stavového kódu 301 na nové cílové stránky a to jedna ku jedné nebo alespoň na stránku s relevantním obsahem.

Při použití správného stavového kódu web nepřijde o vydobyté pozice u vyhledávačů a především o získané zpětné odkazy, které vedly na původní obsah.

V jakých případech je změna URL adres nevyhnutelná?

  • Při přechodu na nové CMS řešení.
  • Pokud web začne využívat zabezpečený protokol https.
  • Při zásahu do struktury webu v rámci redesignu, která nebere v potaz původní strukturu stránek.

Při změně URL adres jsou stránky vyhledávačem posuzovány jako by se jednalo o zcela nový web. Proto je třeba trpělivosti. Vyhledávačům bude zpracování takových změn trvat v řádu několika týdnů až měsíců.

Příkladem z poslední doby je Parfums.cz, který v polovině listopadu oznámil změnu názvu i domény na Notino.cz. Původní obsah webu byl přesměrován na nové cílové stránky, oba vyhledávače zatím stále indexují původní URL adresy.

site-parfums

Jde jenom vo to, aby to vypadalo hezky

S předchozím bodem velmi často souvisí i následující chyba. V honbě za moderním designem dochází velmi často ke smazání původního textového obsahu, na úkor designu. Roboti vyhledávačů se „živí“ texty, sebereme-li jim je, nebudou mít čeho se chytit při posouvání obsahu stránek. Původní vydobytá autoritativnost webu na určité téma vezme se smazáním tohoto obsahu za své.

Ruku v ruce s rušením textového obsahu mizí i interní odkazy, napomáhající k prolinkování obsahu webu navzájem, které je pro vyhledávače, především pro Seznam, důležité.

S poklesem návštěvnosti je třeba počítat

V případě výrazných zásahů do obsahu, struktury webu nebo URL adres, je třeba s poklesem organické návštěvnosti počítat vždycky. Pokud jsou tyto změny správně ošetřeny, bude pokles pouze dočasný.

Jak postupovat, abychom snížili pokles organické návštěvnosti na minimum se dočtete v dalším článku.

Kacka-Brunova1

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Kačka Brůnová

Jaký byl SEO restart 2014?

Letošní SEO restart je již za námi, proto jsem sepsal stručné zhodnocení vycházející z mých poznámek.

Na konferenci vystoupilo celkem 8 řečníků a každý přispěl svou trochou do pochopení toho, jak bude pokračovat SEO v roce 2014. Někteří měli velmi zajímavé příspěvky, jiní méně. Záměrně jsem vybral pouze ty, kteří mě něčím zaujali.

Pokračovat ve čtení “Jaký byl SEO restart 2014?” »

Jak zvýšit konverzní poměr webu? Recenze školení

Znáte to, na web vám chodí tisíce návštěvníků měsíčně, máte skvěle vyřešené SEO, prostě návštěvníci se jen hrnou. Ovšem má to drobný zádrhel: Návštěvníci nedělají konverze (=nedělají objednávky, neobjednávají). Pak je nejvyšší čas řešit, jak zvýšit konverzní poměr webu. Protože tuto problematiku řeším s klienty čím dál více, rozhodl jsem se, že prohloubím svoje znalosti a absolvuji školení: Optimalizace konverzního poměru.

Pokračovat ve čtení “Jak zvýšit konverzní poměr webu? Recenze školení” »

Neděláte persony? Pak nemáte šanci být úspěšní na internetu

Persony jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují, zda váš web bude úspěšný na internetu. Pokud persony neřešíte, dřív nebo později narazíte, návštěvníci vašeho webu se nestanou zákazníky a veškerá placená reklama vám bude k ničemu.

Pokračovat ve čtení “Neděláte persony? Pak nemáte šanci být úspěšní na internetu” »

Nejdůležitější SEO faktory 2014 – mimo web (off page)

Jaké jsou nejdůležitější SEO faktory mimo web (off page), které ovlivňují úspěšnost webu ve vyhledávačích?

Z předchozího článku už víme, jaké jsou nejdůležitější seo faktory na webu, nyní si řekneme, které faktory mimo web můžeme ovlivnit tak, aby náš web byl lépe a více zobrazován ve vyhledávačích pro zvýšení návštěvnosti.

Faktory nejsou seřazeny podle důležitosti, pořadí je čistě náhodné. Většina faktorů platí zejména pro Google, nemusí proto mít tak velký vliv na Seznam.

Pokračovat ve čtení “Nejdůležitější SEO faktory 2014 – mimo web (off page)” »