Spustili jsme dynamický remarketing na Skliku

V úterý 20. září se Sklik vytasil s dynamickým remarketingem, který jsme pro naše klienty neváhali ihned spustit. Jaký je a jak nás to s ním zatím baví? Zde jsou naše tři naše hlavní dojmy z prvního týdne používání. Máme pro vás dvě dobré a jednu horší zprávu:

  1. U kampaně pro Marimex držíme PNO pod 5 %! Hurá!
  2. Z funkčního modelu dynamického remarketingu mají klienti radost, takže se chystáme Sklik dynamický remarketing nastartovat i v dalších kampaních.
  3. Překážkou je, že klient (e-shop) musí být napojený na Zboží.cz, což může dynamické plány někdy trošku překazit. Na rozdíl od AdWords od Googlu.

Malé opakování: co vlastně je dynamický remarketing?

Díky tomuto typu cílení oslovujete v obsahové síti uživatele, kteří již web v minulosti navštívili. V reklamách jim zobrazujeme produkty, které si v minulosti prohlíželi, ale nenakoupili.

Jaké výhody přináší?

  • rychlé nastavení,
  • vysoký konverzní poměr,
  • výrazně lepší využití investice do reklamy.

Dynamický remarketing přináší více konverzí oproti statickému remarketingu, protože cílí na konkrétní uživatele přesně s nabídkou, o kterou projevili zájem.

Proč tedy vsadit na remaketing?

Potenciální zákazníci často váhají a porovnávají produkty s konkurencí. Než se opravdu rozmyslí, zda produkt nakoupí, odcházejí a znovu se vracejí. A právě toto publikum přivedete zpět na své stránky. Malá investice do remarketingu vám návštěvníky na web vrátí a tím zvýší šanci, že nákup dokončí.

Získáte reklamu, která k vám přivede nerozhodné zákazníky, výhodu před konkurencí a podpoříte marketingové aktivity.

13

Rada na závěr

Nezapomeňte kampaň rozdělit do sestav a cílit na publika podle doby od návštěvy webu s rozdílnou frekvencí zobrazení a cenou za proklik.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Klára Špačková

 

Skriptobraní

Po návratu z posledního Marketing festivalu jsme se začali zabývat tématem AdWords skriptů o něco intenzivněji než před tím. Především díky jejich popularizaci v podobě přednášek Dana Gilberta nebo Jakuba KašparůSkripty nám předložili jako nutnost a na jednoduchých příkladech znázornili, jak nám dokážou ulehčit život. Po krátkém brainstormingu jsme se tedy rozhodli pár skriptů nasadit i do našich účtů. Kódovat jsme se učit nemuseli. Většina toho, co jsme pro naše kampaně potřebovali, už na internetu existuje a není těžké se k tomu dostat, případně “ohnout” podle vlastní potřeby.

Tady jsou naše první dojmy, které shrnul náš PA specialista Michal Sajko.

Lin-Rodnitzky Ratio

Pro jednoduché vyhodnocení efektivity Adwords účtů našich e-commercových klientů jsme se podívali blíž na tzv. Lin-Rodnitzky Ratio. Jde o jednoduchý výpočet poměru mezi cenou za konverzi u všech vyhledávacích dotazů z účtu a cenou za konverzi jen u těch konvertujících. Zjednodušeně: dozvíte se, jak efektivněji utrácet peníze, případně jaký je váš postoj ke vstupu do rizikovějších typů cílení. Skript jsme na to využít nemuseli, ale když se dá, tak proč ne 🙂

Po prvním výpočtu jsme byli docela překvapeni (vyzkoušejte si to sami), ale v čase vidíme zlepšení, a to nás hřeje na srdci.

Dayparting v podaní Dana Gilberta

Krásná heatmapa fungování kampaní po dnech v týdnu. Co ji dělá ještě hezčí, jsou návrhy úprav bidů (až +/- 35 %) na jednotlivé hodiny dne a možnost tyto úpravy automaticky posílat do AdWords bez pracného ručního nastavování. Poměrně těžko se odděluje efekt úprav bidů od ostatních změn v účtu, ale minimálně pro vizualizaci běhu kampaní v průběhu času je tento skript k nezaplacení.

skriptobraní

AdWords skripty do Skliku?

Na Marketing festivalu vystoupil i Jakub Kašparů se svým převodníkem AdWords skriptů do Skliku. Na příkladě pár jednoduchých skriptů prezentoval jejich přínos v Sklik kampaních (zasílaní chybových hlášek o 404kách, A/B testování inzerátů nebo dohled nad návratností, nákladů v účtu).

Konkurenční metriky v reportech AdWords

Po aktualizaci AdWords API ze začátku roku máme možnost „bohatšího“ reportingu. Zaujaly nás především konkurenční metriky na úrovni klíčových slov, které Jakub zakomponoval do skriptu generujícího nový report. Jedná se o skóre kvality kreativy (relevance reklamy), odhad CTR při dané pozici a hodnocení relevance vstupní stránky. Automatickým generováním reportu máme k dispozici více podnětů k optimalizaci prakticky bez dodatečné práce.

Vyhodnocování změn vykonaných na základě fungování skriptů je poměrně náročné. Ne vždy se dají jednoznačně oddělit změny, které jsou jejich důsledkem, od běžné optimalizace. Často ale poskytnou nový pohled na skutečnosti, které jsme úspěšně přehlíželi. Proto v tom budeme určitě pokračovat a zkoušet to dál.

 

Začínáme využívat Doubleclick od Google

Od dubna začínáme využívat inzertní platformu Doubleclick, kterou dosud v ČR využívá jen několik vybraných agentur. Připojujeme se tedy ke skupině těch „nej“ agentur úzce spolupracujících s Googlem.

Proč z toho máme takovou radost?

Doubleclick umožňuje pokročilejší atribuční modelování a lepší měření ve spolupráci s Google Analytics. Zahrnuje řadu skvělých nástrojů, například Campaign Manager sloužící na adserving napřímo nakoupených médií, Doubleclick Bid Manager pro správu RTB kampaní, Doubleclick for Search, který umožňuje pokročilejší správu kampaní ve vyhledávání nebo také Doubleclick Studio pro tvorbu složitějších reklamních bannerů (HTML5, Rich media apod.).

Celkově nám Doubleclick umožní lépe využít reklamní technologie Google. Budeme se snažit dosáhnout lepších výsledků díky pokročilejším funkcím, které ve standardním rozhraní AdWords nenajdeme. V neposlední řadě nám umožní přizpůsobit se neustále se zvyšujícím požadavkům klientů.

Používání platformy Doubleclick nám umožní další krok v naší snaze o efektivní kampaně, zejména pak z pohledu skutečně integrovaného řešení pro plánování, exekuci a vyhodnocování cross-kanálových on-line kampaní. Zároveň to pro nás znamená potvrzení správnosti naší orientace na “Google řešení” a vstup mezi skutečnou elitu on-line marketingu.”, dodává Dan Kafka, Managing director Fragile media.

S kartami CCS tankujeme efektivně

Již od poloviny března je v plném proudu kampaň pro CCS Česká republika s názvem Efektivní tankování, na které jsme spolupracovali s kolegy z Etnetera Activate a Pixman.

V kampani na podporu webu využíváme, mimo klasických formátů, i nového HTML5 brandingu, kterým cílíme v rámci remarketingu, a tím šetříme investice do prémiových ploch. S takto cíleným brandingem dosahujeme velmi dobré míry prokliku přesahující 1 %. Díky kooperaci s CPExem a díky jejich Adobe Audience Manageru modelujeme lookalike publika na základě zainteresovaných návštěv na webu klienta. Tyto publika následně targetujeme v rámci RTB prostoru, kde dosahujeme konverzního poměru přes 8 %.

Často se nás klienti ptají, jak na B2B kampaň? Skloubením moderních technologií jsme schopni mnohem přesněji cílit na audience, které jsou svým chováním podobné, a tím zvyšujeme pravděpodobnost konverze.”, dodává Jan Kurel, Commercial director Fragile media. 

Vyzkoušeli jsme jako první: programatický HTML5 branding

Programatický nákup reklamy, to je něco, s čím pracujeme dnes a denně. Formát programatické reklamy typu “branding” je u nás i našich klientů stále oblíbenější, protože jeho specifikem je takřka 100% viditelnost, velký prostor pro sdělení a místo na prémiových webech (například iDnes.cz, Lidovky.cz, iPrima.cz nebo Extra.cz). Technologicky nákup zprostředkovává R2B2. Pro nákup používáme platformu Adform, ale branding je dostupný také v Doubleclick Bid Manageru.

Programatický branding můžeme využívat ve dvou formátech – jako statický obrázek a také jako HTML5. Právě tento formát animovaného banneru jsme použili jako první, konkrétně na kampaň Catler odšťavňovačů. Při nákupu nekupujeme každou impresi, ale programaticky cílíme pouze na ty uživatele, kteří mají pro našeho klienta smysl.

Ve Fragile media jsme vždy drželi krok s tím nejnovějším na trhu. Nákup takto visibilních ploch a ještě v HTML5 je opravdu příjemná novinka v RTB. Díky R2B2 a značce Catler za to, že můžeme být první.“, uvádí Jan Kurel, Commercial director Fragile media.

 

r2b2-catler

Znovu jsme vyhráli v soutěži Google Partners Challenge!

Máme velkou radost! Dnes se nám podařilo znovu zvítězit v soutěži pořádané Googlem – Google Partners Sales Challenge, která navazovala na letní Sales Academy, které jsme se účastnili. Díky předchozí soutěží jsme se byli podívat v Dublinu (http://www.fragile.cz/2014/05/vyhrali-jsme-soutez-google-partners-challenge/) a nyní se těšíme na další výhru.

Soutěž probíhala za měsíc září a cílem bylo vytvoření a správa online kampaní v Google Adwords pro nové velké klienty v rámci „Back To School“ období.

Je vidět, že školení jako Sales Academy mají smysl a podporují agentury v jejich byznysu.

Google_Partners_Sales_Academy

 

Děkujeme Pavle Grigarové za potěšující zprávu a těšíme se na další spolupráci.

Nestandardní inzerce na Facebooku přinesla CK Blue Style až 99% nárůst CTR

Jako jedněm z prvních na trhu nám agentura Fragile Media umožnila využití nestandardního formátu v newsfeedu mobilního i desktopového Facebooku – Multi-product ads. Ačkoliv je určen především na výkonové kampaně, jeho interaktivní charakter můžeme doporučit i pro budování chytlavé brand-experience. Pokračovat ve čtení “Nestandardní inzerce na Facebooku přinesla CK Blue Style až 99% nárůst CTR” »