Vítáme Jakuba, Terku a Petru ve Fragile

Kuba Sedlák k nám přišel ze společnosti netmail.cz (partner Googlu v oblasti prodeje a implementace G suite do firem) a z Acomware, kde měl na starosti prodej, péči a rozvoj inteligentního e-mailingu pro e-commerce hráče. Pro naše klienty bude navrhovat a realizovat inovativní řešení pro zvýšení loajality zákazníků. Dívá se na tuto oblast jako celek, ať už se jedná o B2B nebo B2C segment. Věří, že péče o zákazníky je potřeba. Ve svém volném čase si občas zajde na lezeckou stěnu nebo nějakou skalku, když počasí dá. Taky se rád koukne na Apple keynote nebo Google I/O.

kuba-sedlakJakub Sedlák

Terka Dvořáková vystudovala grafický design, ale celkově se ráda pohybuje v online světě. Ve Fragile se bude starat o facebookové stránky klientů a navrhovat a upravovat jejich obsah ke spokojenosti klientů a fanoušků. Jelikož život se dá žít i offline, tak ve volném čase ráda sportuje, fotí, jezdí na výlety, stýká se s přáteli, spí a nebo jí.:) Terka k nám nastoupila na pozici stážisty do našeho social týmu.

terka-dvorakova
Terka Dvořáková
Petra Skalová nastupuje jako další člen našeho kreativního týmu a bude se primárně věnovat vizuální tvorbě obsahových kampaní pro klienty a zároveň pomáhat internímu marketingu jak s online tak offline grafikou. Naposledy pracovala v reklamní agentuře Kartpen na pozici grafického designéra. Převážně pracovala pro klienty jako L’Oréal, Maybeline, ale i menší klienty. Na Fragile se ji líbí filozofie firmy, kultura, zapálení a v neposlední řadě odvedená práce. Její srdce bije pro design, architekturu, skandinávský styl, přírodu, jógu, fenku Miu a její značku Bee Sting. Inspiraci objevuje všude kolem sebe.
petra-scala
Petra Skalová

Vítáme všechny nováčky a jsme moc rádi, že jsou součástí našeho týmu. Ať se daří!

klarka-spacek

Autor: Klára Špačková

Získali jsme certifikaci od Seznam.cz

Stali jsme se certifikovanou agenturou pro společnost Seznam.cz, která potvrzuje naše zkušenosti a dovednosti při tvorbě a správě kampaní v reklamním systému Sklik.cz Jsme v TOP 16 v České republice.

Díky vstupu do programu jsme získali spousty výhod nejen pro naše klienty, a to odborníka společnosti Seznam.cz, který se nám bude věnovat, pravidelná školení systému Sklik a jeho novinek, kongresy, beta verze nových nástrojů, mimořádná data a reporty a spousta dalších výhod pro nadstandardní péči pro naše klienty.

sklik

“Úspěch naší agentury stavíme na perfektně vedených kampaních, a proto je pro nás certifikace od Seznamu velmi důležitá. Díky ní totiž můžeme klientům přinášet výhodu spolupráce s profesionální podporou Sklik týmu, být mezi prvními, kdo nasadí nejnovější rozšířeni a kdo bude mít přístup k běžně nedostupným datovým analýzám. Mám radost, že jsme certifikací jako agentura potvrdili naše kvality a že naše práce bude díky certifikaci zase o krok lepší”, říká Dan Kafka.

Tisková zpráva: Fragile media spustila seriál pravidelných snídaní pro klienty

Digitální agentura Fragile media Daniela Kafky a Etnetery spustila pravidelné setkávací akce pro klienty, od kterých si slibuje více představit svou práci na poli kreativních strategií a využití know-how z v oblasti sociálních sítí. První snídaně proběhla ve středu 21.6. 2017 v prostorách Etnetery a v programu nechybělo představení nově vzniklého kreativního týmu a jeho práce na velké zakázce pro značku Jameson. Specialisté agentury představili pokročilé optimalizace YouTube kampaní a možnosti využití novinek na Instagramu pro firemní marketing.

„Agentura Fragile media je na trhu vnímána jako autorita ve výkonnostním marketingu, ale naším cílem je vytvořit full-servisovou agenturu, která je schopna odbavit zakázky komplexně. Postavili jsme tak kreativní tým, který je dedikován na přípravu kreativních strategií do tendrů i pro nově vznikající zakázky stávajících klientů a vede se jim skvěle“, chválí si Dan Kafka, majitel agentury.

Tým nově vede Daniel Seman, který dříve ve Fragile media zastával pozici Art Directora. Copywriter a Idemaker v týmu je Klára Stehlíková, která dříve ve Fragile media spravovala sociální sítě klientů.
Dále se Fragile media rozrůstá i v oblasti sociálních sítí. Expert na marketingové využití Instagramu Michal Kotek zaštiťuje v agentuře jeho rozvoj a spustil pod hlavičkou Fragile media také školení pro veřejnost.

Další snídaně pro klienty proběhne v září a v plánu je představit case studies právě probíhajících projektů, které spojují výkonnostní marketing s kreativní strategií pod jednou střechou Fragile media.

klarka-stehlik

Autor: Klára Stehlíková

Tisková zpráva: Leoš Špachta obchodním ředitelem Fragile media

Digitální agentura Fragile media v červnu rozšířila svůj management o obchodního ředitele, kterým se stal Leoš Špachta. Jeho úkolem bude další strategický obchodní růst agentury, která v loňském roce vykázala celkový obrat přes 90 milionů korun.

“Pro současný rok máme ambiciozní cíle, chceme získat další skvělé klienty a hlavně se chceme posunout mnohem více k full-servisovému uchopení digitálního marketingu. Leoš má veškeré předpoklady k tomu, aby nám s tímto posunem napomohl”, uvedl k posílení týmu agentury její zakladatel a výkonný ředitel Daniel Kafka.

Leoš Špachta se poslední rok soustředil na rozjezd HbbTV v Next Digital, před tím byl dlouhodobě spolumajitelem a obchodním ředitelem agentury MEDIA FACTORY a následně vedl její online marketingovou divizi Digital Vision. Řídí Asociace.BIZ a věnuje se efektivitě online projektů v rámci soutěže Internet Effectiveness Awards.

“Fragile media Dana Kafky & Etnetera Group je skutečně svobodnou firmou v pravém slova smyslu, tvůrčí atmosféra, otevřenost řízení a komunikace je doplněná samostatností a zaměřením na výsledek práce dodaný klientovi. S takovým týmem je radost dělat. Chci ho doplnit o své zkušenosti a napomoci vytvořit podmínky pro jeho další růst”, uvádí Leoš Špachta.

klarka-spacek

Autor: Klára Špačková

Máme posilu v social týmu

Kačka Linková je novou posilou v social týmu a přichází k nám z pekařské společnosti z pozice marketing specialisty, kde měla na starosti spíše offline marketing. Ve Fragile bude spravovat sociální sítě klientů, vymýšlet obsah, snažit se o originalitu a kreativní řešení. Těší se na uplatnění nápadů, které doteď ležely ladem v regálu a také na komunikaci s klienty. Doufá, že bude přínosem pro klienty a i pro samotný Fragile tým.

„Absolvovala jsem školení Instagramu, a tak mě učarovalo prostředí, lidé tady, že jsem to prostě musela zkusit. Hledala jsem na internetu informace, projekty apod. No a jak je vidět, vyšlo to a já jsem moc ráda, že mohu být součástí tak skvělé party lidí a kreativců.“

Káťa se ráda sebevzdělává a učí se novým věcem. Ráda si čte, cestuje a miluje dobré jídlo (hlavně indickou restauraci). Ve svém živlu je při vymýšlení nových postupů nebo produktů. Cítí se fajn, když někoho její nápady baví, zajímají a společně jim najdou uplatnění.

Káťo, vítej mezi námi, jsme rádi, že máme v týmu nového zapáleného člena!

klarka-spacek

Autor: Klára Špačková

Jak to jen děláme? Máme nové klienty!

Máme SEPHORU. Sephora Česká republika si naši agenturu vybrala na základě tříkolového výběrového řízení. Obsadili jsme tak pozici partnera, který bude zajišťovat jak průběžnou správu sociálních sítí, tak online podporu výkonnostních kampaní – od jejich strategického plánování až po realizaci, optimalizaci a vyhodnocení.

Náš kreativní tým (Dányjel + Klárka) připravil komunikaci pro nový produkt společnosti Emcoveselé sušenky Biskiti. Sranda to tedy je. Podívejte se na YouTube reklamy s naším scénářem a produkcí:

Pokračujeme v úspěšné spolupráci s CzechTourism. Letos bude cestovatelským tématem po Česku baroko a my zajistíme jeho propagaci jak na výkonnostních kanálech, tak na Facebooku.

Radost také máme z Rekreačního střediska HEVÍZ! Toto středisko je turistickou destinací s největším termálním pramenem v Evropě, určený k léčebným účelům (Hévízi-tó). Klient hledal vhodného partnera pro inzerci na českém trhu a přizval nás do výběrového řízení, které jsme vyhráli. .

Dalšími klienty, kterým spravujeme výkonové kampaně, jsou Carlsbad International School, distributor plastů a kaučuků Resinex, pojišťovnický ČPP Servis z Vienna Insurance Group či poradenské centrum pro vysokoškolské studium v zahraničí Unilink.

klarka-spacek

Autor: Klára Špačková

To nejdůležitější, co jsme si přivezli z E-shop summitu

E-shop summit je podle nás akce, na které by neměl chybět nikdo, kdo to s prodejem na internetu myslí vážně. Co jsme si z dvoudenního přednáškového maratonu odnesli my, zástupci full-servisové digitální agentury? Tady je výčet toho nejdůležitějšího, co se hodí vědět klidně i bez e-shopu:

Mário Roženský: nekomunikujte blbě. Mário předvedl typické situace, jak komunikaci se zákazníkem vést správně, nebo naopak zkazit. Jaké jsou nejčastější chyby v kontaktu se zákazníky a jak z toho ven?

  1. Uvědomte si, že zákazníci jsou taky lidi. Neosobní složitosti nechte v konceptu.
  2. Zákazník má vždycky pravdu. I když ji nemá. Nehádejte se se zákazníkem a vycházejte mu vstříc.
  3. Zmatený zákazník se nevrátí. Ujistěte ho, že je na správné adrese. Ucelenou tonalitou i vzhledem veškeré vaší komunikace.

Transakční automatické texty: bolístka českých e-shopů. Martin Brablec provedl 16 nákupů na různých e-shopech. Kolik obchodů jeho testem “přívětivosti” prošlo? Celé dva. Líbil se Zoot a Alza. Nezapomínejte, že i automatické e-maily k vašim zákazníkům mluví! A jsou to dokonce zprávy, kterým zákazníci věnují největší pozornost. Využijte ji správně.

17554467_1497839090250207_1239094785930144273_n

Zahájení E-shop Summitu 2017

 

Automatizace marketingové komunikace má jméno: Mautic. Tento open-source nástroj představil Zdeno Kuzmány a nás zaujala hlavně možnost pracovat se zákazníkem, který nedokončil objednávku, napříč různými kanály. Tak třeba: Pokud jste nechali zboží v košíku, začneme vám za 6 hodin od objednávky servírovat dynamické bannery s nezaplaceným zbožím. Pokud vás ani tak nepřesvědčíme, zašleme vám e-mailem slevový kód, který vás vrátí zpátky do nákupní horečky. Konverze je naše.

Před obědem jedna zajímavost: Věděli jste, že Alza používá při spuštění nové kategorie spíš než neprůstřelnou strategii selský rozum? Když prý v Alze spouští novou kategorii, nijak ji marketingově nepodporují. Rychle tak zjistí, zda je sekce životaschopná i za minimálních nákladů. Zajímavý pohled.

Pak přišla na řadu oblíbená Evropské unie. Tentokrát nás potěšila nařízením o zpracování osobních údajů (GDPR = General Data Protection Regulation). Dozvěděli jsme se, co vůbec GDPR obnáší z hlediska porušení, co musí zaměstnavatel splňovat v rámci GDPR, kdy bude platit a na koho se vztahuje:

  • Pokuty za porušení tohoto zákona, který vstoupí v platnost už 25. května 2018, jsou astronomické. Sankce jsou 4 % z obratu holdingu. Takže pokud bude váš obrat třeba 95 milionů korun, zaplatíte pěkných 3,8 milionů korun pokuty. Zaměstnavatelé budou muset zaměstnávat osobu ve funkci Data Protecion Officer, který bude kontrolovat zacházení s osobními údaji a v případě porušení zásad vás nahlásí na příslušný úřad.

Bohužel jsme se nedozvěděli, jak se bude tato legislativa realizovat v praxi, jelikož to ještě neví nikdo. Zřejmě se ale máme na co těšit.

Co by to bylo za konferenci bez personalizace? Slova se ujal Tomáš Kapler ze společnosti Etnetera Activate. Předvedl nám zajímavé nastroje k personalizaci e-mailů a připomněl, že personalizace oslovení už dnes nikoho neohromí. Berte ji jako samozřejmost. Zajímavější je personalizovat přímo obsah.

Na závěr nás zaujal názor Radka Hrachovce na budování důvěry pomocí věrnostních programů a retence zákazníků. Nepohlížejte na zákazníka jen jako na byznys, ale jako na obchodní partnery. Agresivnímu marketingu odzvonilo.

Z E-shop summitu jsme si přivezli postupy a informace, které ve Fragile využijeme v boji za více klientských konverzí. Chcete se o nich dozvědět víc, nebo s námi rozjet zajímavou kampaň? Ozvěte se, těšíme se!

P.S.: Nejezděte (na konferenci) Teslou. Může se vám stát, že nestihnete panelovou diskuzi, na které máte mluvit, že Tomáši? 🙂 Tak hlavně, že Rohlík už zase jezdí o sto šest!

 

Autoři: František Florián & Klára Stehlíková

9 důvodů proč redesignovat web

Moderní (nová) webová prezentace je pro uživatele jistě atraktivnější po vzhledové stránce. V mnoha případech však dochází k redesignu webu z naprosto nelogických důvodů. Takové změny mohou mít pro web katastrofální důsledky nejenom z hlediska SEO. V jakých případech redesign webu smysl dává a kdy nikoliv?

Kdy je redesign zbytečnou investicí?

  • Stávající web se vašemu týmu už okoukal.
  • Šéfovi se líbí konkurenční stránky.
  • Na webu se dlouho nic neměnilo.

Nic z výše uvedených situací není důvodem, proč na webu cokoliv měnit. Jedná se pouze o zbytečně utracené peníze, které lze rozhodně investovat lepším způsobem. Stávající verze stránek je dostačující, pokud získáváte i nadále nové zákazníky a Ti stávající se na váš web znovu vracejí.

Všechno špatně, zpátky na stromy

Pokud je na webu špatně všechno už od jeho spuštění, dává redesign, pod dohledem profesionálů zabývajících se UX, analytikou, SEO a copywritingem, rozhodně smysl.

Webová prezentace neplní potřeby uživatelů

Krásný, moderní nový web, který neplní potřeby uživatelů a nerespektuje definované scénáře person cílových skupin vašeho webu. Takové stránky budou stěží přinášet konverze nebo plnit jiné stanovené cíle.

Web těžkopádný jak nosorožec

Pokud je aktuální webová prezentace přeplněná, pomalá, není zde dostatek prostoru pro nový obsah a stávající se navíc špatně spravuje, je to volání po změně a další z důvodů, kdy redesign stránek smysl dává. Vyhledávače a jejich roboti mají rychlejší webové stránky raději.

Změna korporátní identity

Pokud se společnost rozhodne změnit korporátní identitu, změní se téměř jistě způsob komunikace a reklamních sdělení směrem k zákazníkům a trhu. Mohou se změnit také cíle, které doposud web plnil, a stejně tak může dojít ke změně priorit trhu. Takovým změnám je třeba přizpůsobit i vzhled stávající webové prezentace.

Nové CMS

Nutný přechod na nové CMS, například proto, že stávající řešení nepodporuje technologie, které web ke svému rozvoji v  budoucnu potřebuje, je dalším z důvodů, kdy je redesign logicky odůvodněným krokem. Se změnou CMS zpravidla souvisí změny URL adres webu, které je třeba správně ošetřit, aby web nepřišel o dosud získanou viditelnost ve výsledcích vyhledávání.

Změna domény

Ke změnám domény dochází například při změně brandu, jak tomu v minulém roce bylo třeba v případě Parfums.cz, GE Money Bank nebo RWE. I v tomto případě platí stejná pravidla jako při přechodu na nové CMS. Obsah původní domény je třeba ošetřit tak, aby vyhledávače tuto změnu co nejdříve zaznamenaly a přesunutý obsah zaindexovaly co nejdříve.

Responzivní web

Responzivní webová prezentace je v 21. století nutností. Podívejte se na statistiky návštěvnosti vašich stránek. Kolik procent návštěvníků přišlo na váš web z mobilu či tabletu? Ve většině odvětví tvoří návštěvy z mobilů leckdy i polovinu návštěvnosti stránek. Dnes uživatelé přes mobil nejen prohlíží obsah, naučili se skrz mobilní telefony i nakupovat. Webové stránky optimalizované pro mobilní zařízení navíc získávají už poměrně dlouho dobu u Google plusové body.

Redesign stránek ve jménu responzivity je rozhodně krokem kupředu.

Nový web, lepší konverze

Tato rovnice nemusí platit, pokud nevzešly inovace ze získaných zkušeností, zpětné vazby od uživatelů nebo ověřených rad expertů. Pokud je nový web vytvořen s ohledem na stanovené cíle i chování cílových skupin uživatelů, lze také očekávat zvýšení konverzního poměru stránek. Pokud nikoliv, může to dopadnout jakkoliv.

Analytická data a testování

Pokud potřeba změn na webu vyplynula ze získaných analytických dat nebo z uživatelského testování stránek, jedná se o nejpádnější argumenty vůbec. Veškeré změny na webu, které se rozhodnete udělat, by měly být vždy ověřeny kvantitativními i kvalitativními metodami. Zachovejte stávající funkční prvky webu a neměňte je, pokud nemáte jistotu, že se nejedná o změnu k lepšímu. Upravte pouze tu část stránek, která nefunguje příliš dobře a raději postupně rozšiřujte stávající obsah stránek o nové funkce, které nebudou v rozporu se stávajícím obsahem.

Rada na závěr

Plánujete-li na webu do budoucna víc výše popsaných změn, proveďte je naráz. Nemusí se jednat pouze o změny uvedené v tomto článku. Může se jednak o jakékoliv výrazné zásahy do technické nebo obsahové části stránek, například přechod na zabezpečený protokol HTTPS. Nasadíte-li tyto změny naráz, vyhledávače je také naráz zpracují. Web nebude muset získávat předchozí viditelnost ve výsledcích vyhledávání několikrát. Spojte proto redesign stránek například s přechodem na zabezpečený protokol HTTPS, vyplatí se to.

Kateřina Brůnová

Autor: Kačka Brůnová

Super Bowl: Které reklamy letos bodovaly?

Asi víte, co je Super Bowl.
Finále americkýho fotbalu prošpikované reklamou tak nahusto, že samotný fotbal – teda „fotbal“ – ani nezačne, a už máte za sebou tři reklamní bloky. Ani nemrknete.

Třicet sekund reklamního prostoru navíc stojí 5 milionů dolarů (125 milionů Kč!), což ze Super Bowlu dělá nejen sportovní, ale hlavně reklamní událost roku. A to nás zajímá!

Které reklamy letos bodovaly?

Podle Adweeku hlavně spot 84 Lumber, což byl spíš teaser zakončený výzvou, abyste konec příběhu zhlédli na webu. Který pak, kupodivu, spadl. Nyní si ale můžete celou téměř šestiminutovou reklamu pustit třeba YouTube. Celý příběh je pak hodnocen velmi dobře. Posuďte sami. Mimochodem, že spadla kampaňová site inzerenta, není poprvé v historii Super Bowlu. V minulosti takhle failnula třeba Coca-Cola, která v reklamě vyzývala k hlasování na webu o tom, kdo vyhraje závod v poušti. A nakonec nevyhrál nikdo.

Adweek ocenil taky reklamu „It’s a 10 Hair Care“ reklamu, která jasně rýpala do Trumpa, když na začátku spotu řekla, že Ameriku čekají 4 roky „of awful hair“, tak bychom s tím měli něco udělat. Strašně dobře natočený, on brand, odvážný, skvělý.

Do TOP 5 adweeku se dostala i reklama na Audi, která se zaměřovala na rovnost. Za nás super exekuce a a celkově spot celkem maká, jen tohle téma nás zase tak netáhne. U nás jsme totiž féroví odjakživa. Cílovku ale možná ano a určitě jde o záslužný pokus.

TOP 4 spotem byla podle Adweeku vyhodnocená reklama na T-Mobile komunikující (opravdu) neomezená data s tarifem T-Mobile One. To chceme u nás taky! Vtipný twist na konci a rýpnutí do konkurence, jasné sdělení – super.

Porovnejte s reklamou s podobným sdělením, ale cíleným na mladé, kde je hlavním protagonistou Justin Bieber.

Vtipnej je i fakt, že na tuto reklamu reagovala policie ve Wyomingu, kdy tweetem upozornila řidiče, aby nejezdili opilí, jinak jim budou celou cestu do vězení pouštět právě reklamu s Bieberem.

police_threaten_drunk_drivers_with_justin_bieber_super_bowl_ad___the_huffington_post_%f0%9f%94%8a

Nejlepší pětici uzavírá  Mr. Clean (u nás mistr propr), která ukazuje tzv. milfku, kterou dostane do varu muž, když uklízí pomocí přípravku Mr. Clean, protože se díky tomu i celkem odpudivý gaučák alespoň na chvíli promění v sexy bizarní postavu animovaného Mr. Cleana (Propra). Mno, asi nejsem cílovka, ale na YouTube to jede dost – 10 mil. zhlédnutí a stoupá.

Nás hodně zaujala repríza loňskýho spotu od Coca-Coly, která oslavuje diverzitu. Není to nový spot, ale běžel nám z něj, vzhledem k aktuální politické situaci nejen v USA, mráz po zádech. Letos ještě aktuálnější, než loni. Ukazuje, že je potřeba, aby se brandy nebály vystoupit a hájit svoje hodnoty i za cenu ztráty některých zákazníků. Protože některé sice ztratí, ale ty, které sdílí stejné hodnoty, získají nebo jejich vztah posílí. Navíc Coca-Cola téma spojování a sdílení jede dost konzistentně.

Baví nás i reklama na Snickers, která staví další level jejich message, že když jsi hladovej, tak děláš chyby/nejsi to ty/je to na nic. Reklama ukazuje rádoby live scénu, která se nepovede, protože hlavní hrdina Adam Driver (Kylo Ren neasi) má hlad, a ve výsledku zboří celý set. Na „nepovedenou“ reklamu navázala omluva divákům na Twitteru a potom i osobní omluva samotného herce, která ale taky nedopadla úplně podle představ. Suchý humor, vrstvení vtipu podle pravidla „jednou opakovanej vtip není vtipem, ale desetkrát už jo“ a protažení spotu dál do on-line bez potřeby padající microsite je prostě cool.

Jo a tahle absurdní reklama na mexický avokáda nás baví prostě jenom kvůli odvaze takovou blbost za ty prachy pustit.

A BUSCHHHHHHH! Super zpracování message, že jejich plechovkový pivo šumí, takže bude určitě chutnat chlapákům v přírodě na Aljašce u řeky Kolorédo (nebo co tam teče) se spoustou zvěře, která by si dala taky. Baví mě ta odvaha udělat takhle jednoduchej spot, ve kterým toho je ale dost řečeno. To u nás nevidíte.

U IBM reklamy bylo zajímavý, že jsme hned věděli – po pár vteřinách a bez jakékoli zmínky o brandu – že jde o reklamu na IBM. Asi dobrá práce s brandem.

Mno a Airbnb. Sice nic nového. Jestli znáte reklamu NO TO RACISM, tak vám to přijde asi docela podobné.  Ale je to pořád funkční a jednoduchý sdělení hodnot, které nejsou jen prázdné fráze, ale na nichž úspěch značky zásadně stojí.

Ty vogo a budou nový Stranger Things!!!! Už je Halloween?

A Skittles ofcourse!

Mimochodem Adweek zhodnotil i největší faily a rozepsal se o tom, jak letošní reklamu ovlivnila politika.

Koho by zajímaly všechny reklamy, které v rámci Super Bowlu běžely, tak toho odkážeme sem.

A jo, dívali jsme se na tři čtvrtiny zápasu, kdy už to vypadalo celkem rozhodnutý, reklamy přestávaly bavit a jít spát vypadalo jako celkem rozumná volba. Chyba. Prohrávající tým skóre během čtvrtiny dorovnal a v prodloužení (které znamená víc reklam pro všechny!) otočil. To už je asi potřetí…

stepan

Autor: Štěpán Trnka

Jak eliminovat pokles organické návštěvnosti v důsledku velkých změn na webu

Při výrazném zásahu do technické či obsahové stránky webu je třeba vždy počítat s dočasným poklesem organické návštěvnosti. Co je třeba ošetřit, abychom tento pokles eliminovali na co nejmenší ztráty?

Za výrazným zásahem do technické či obsahové stránky webu, se kterými se v poslední době setkávám, stojí nejčastěji několik níže popsaných situací. První je redesign stránek, kvůli modernizaci, zlepšení stránek z uživatelského hlediska(UX) nebo přechod na responzivní verzi webu. Druhým důvodem bývá změna URL stránek v důsledkem přechodu stránek na protokol HTTPS, změnou stávajícího CMS nebo změnou domény. Případně kombinace všeho výše uvedeného dohromady.

URL adresy mají být neměnné. Změna je nutná? Přesměrujte opravdu všechno!

URL adresy cílových stránek webu mají být tvořeny tak, aby byly neměnné. Pokud dojde k situaci, kdy je nutné je změnit, je třeba všechny dosavadní URL adresy stránek přesměrovat pomocí stavového kódu 301 v poměru jedna ku jedné. Pokud došlo v rámci změny k rušení obsahu některých stránek, přesměrujte tyto původní URL na stránky obsahově co nejvíce relevantní. Je důležité zmínit, že rušení obsahu bývá ve většině případů ke škodě. Takový krok si dobře promyslete.

Přesměrovat je třeba nejenom HTML obsah, ale také obrázky, pdf soubory, soubory s javascriptem, kaskádové styly, prostě všechno. Pravidla pro přesměrování z původních stránek needitujte, nastavte nová.

Zkontrolujte canonical tagy

Nezapomeňte na kontrolu nasazených canonical tagů, pokud budou nadále směřovat na stránky s původními URL adresami, které jste nyní přesměrovali, dojde k zacyklení robota. Taková komplikace může slušně zamíchat indexem.

Kromě canonical tagů zkontrolujte také nastavení open graf tagů, pokud je na webu využíváte. Využíváte-li RSS, je potřeba provést změny URL adres i tam.

Přesměrováním to nekončí

Ať došlo ke změně URL kvůli přechodu na HTTPS nebo změnou CMS, vyhledávače se na stránky dívají jako na nový web. Pro nový web je třeba vytvořit nový soubor robots.txt, který bude obsahovat funkční instrukce pro nové URL adresy i cestu k nového souboru sitemap. Pozor dejte na situaci, kdy se rozhodnete přesměrovat i tento soubor, mohlo by se stát, že začnou vyhledávače indexovat stránky, které měly původním souborem indexaci zakázanou. I sitemapu je třeba vytvořit znovu, s novými URL adresami a odeslat ji pomocí nástroje Search Console Googlu ke zpracováním. Tímto urychlíte indexaci nových URL u Googlu.

Pokud využíváte k propagaci bannerové kampaně, PPC a jiné propagační kanály, nezapomeňte změnit adresy cílových stránek ve všech systémech a na všech kanálech, které k propagaci využíváte. Pozor na afiiliate odkazy, odkazy v emailových podpisech, feedech pro zbožové srovnávače a další exporty pro partnerské stránky. Nezapomeňte změny ošetřit také v analytických nástrojích. Pokud web využívá cash, je třeba ji vymazat a přegenerovat.

Neopomíjejme „offline“

Pokud uvádíte URL adresy stránek také na tištěných letácích, vizitkách ba dokonce billboardech, je nutná změna i na nich. Najdou si jistě i reklamní materiály, kde změna již není možná. To je argument, který rozhodně mluví pro přesměrování původních URL adres stránek (i rušeného obsahu), neboť tak nepřijdete o uživatele, kteří by zabloudili na nějakou ze starých URL webu.

Jak dlouho bude trvat vyhledávačům zpracovat změny?

Záleží i na velikosti webu, Google by ovšem měl veškeré změny a přesměrování „přechroupat“ během 2 – 3 týdnů. Seznam takové změny zpracovává déle. Většinou je uváděn termín 1 – 2 měsíce, občas dokonce i déle. Srovnání rychlosti s níž vyhledávače zaznamenali změnu URL adres stránek, ke které v případě tohoto webu došlo kvůli přechodu na novou doménu, ke kterému došlo 26.9. , můžete porovnat na následujícím obrázku. Seznam ji zaznamenal téměř s dvou týdenním zpožděním.

obrazek-do-clanku

Pokud se nejedná pouze o přechod na HTTPS a web mění také URL adresy stránek, nemusí Seznam tuto změnu „pochopit“ a zpracování tak bude trvat ještě o něco déle. Může se stát, že bude vyhledávat současně indexovat starou i novou verzi webu.

Dvakrát měř a jednou řež

Přípravám, které povedou ke změnám URL adres na vašem webu věnujte dostatek prostoru a času. Veškeré podklady zkontrolujte a především otestujte a ideálně zkonzultujte s odborníky.

Kateřina Brůnová

Autor: Kačka Brůnová