In-stream video reklama programaticky (v RTB)

In-stream video reklama programaticky (v RTB)

S klasicky nakupovanou in-stream videoreklamou (ať už jde o AdWords, YouTube nebo přímé nákupy u českých médií) máme za poslední roky již nespočet zkušeností.

Standardní bannerové formáty nakupujeme programaticky prakticky od jejich začátků v českém internetovém prostředí. Logickým krokem tedy bylo začít programaticky nakupovat také videoreklamu.

Na přelomu května a června 2015 jsme začali videoreklamu v RTB testovat v několika různých kampaních. Nejprve nákup na nejrozšířenější video platformě YouTube a následně, jako jedni z prvních u nás, také na českých médiích, která se postupně do tohoto ekosystému zapojují.

Pro nákup reklamy používáme DSP Adform a kampaně ladíme za pomoci jejich českého týmu, který je nespornou výhodou celé spolupráce.

In-stream video reklama programaticky (v RTB)

Aktuálně máme tedy nejvíce zkušeností s programatickým nákupem YouTube videa, kde jste sice připraveni na výborné cílení, které máte k dispozici v AdWords, ale na druhou stranu můžete pro cílení využívat jak vaše vlastní data (nasbíraná na vlastních webech), tak data třetích stran, kterých je v Adformu čím dál tím více.

Jedním z impulzů, proč jít na video programaticky, bylo pak také využití možnosti synchronizace s TV reklamou pomocí rozšíření TVTY do České republiky. V praxi to znamená možnost nakupovat reklamu bezprostředně po odvysílání spotu v televizi, a rozšířit tak její zásah i na jiné zařízení. Případně tím lze reagovat na komunikaci konkurence.

V posledních 2 týdnech také testujeme nákup videoreklamy v síti vydavatelství CNC a v nejbližších dnech se chystáme spustit test i s vydavatelstvím iPrima.

A jak vypadají výsledky?

CPM na YouTube (nakupovaný přes Adform) se zatím pohybují okolo 115 – 130 Kč, CPC kolem 3-4 Kč. Přepočítaná CPV vychází na 0,60 – 0,70 Kč, ale samozřejmě nakupujete pouze za CPM. Když ale vezmeme v úvahu, že přepočítané CPM nám na YouTube v AdWords vychází aktuálně mezi 130-200 Kč, tak jsou výsledky dosažené v RTB slušné.

V síti CNC se ceny pohybují zatím okolo 120 Kč CPM a i přes nižší počet zobrazení videa vychází (při míře prokliku přes 2 %) CPC stále velmi dobře okolo 5 Kč.

Co se týče reportingu, tak v Adformu jsou k dispozici veškerá engagement data o kampaních, takže nejsme ochuzeni o data, jaká nám dávají i AdWords – celkové počty zhlédnutí, % dosažených zhlédnutí apod.

Ještě je brzy na jakékoli závěry, ale výsledky zatím vypadají velmi slibně a flexibilita, jakou nám tento způsob nákupu umožňuje reagovat na průběh kampaní, je pro nás do budoucna klíčová.

In-stream video reklama programaticky (v RTB)

 

Na článku spolupracovali Martin Borovička & Michal Sajko

Komentáře