Facebook mění podobu Timeline

Facebook mění podobu Timeline

Pokud spravujete stránky na Facebooku, pravděpodobně jste zaregistrovali přechod z dvousloupcové Timeline na jednodušší jednosloupcovou. A proč další změny? Ač byl dvousloupcový design na první pohled použitelný, měl jednu zásadní vadu – přeskakoval mezi jednotlivými sloupci a tím působil na uživatele dost chaoticky. Jaké jsou tedy výhody jednosloupcového zobrazení a co se vlastně mění? Na to se teď podrobněji zaměříme.

Panel správce stránek na první pohled zmizí, až po chvíli si všimneme, že se zúžil do horního řádku. Díky zmenšení přicházíme o přímý pohled na příspěvky, upozornění, nové fanoušky a v neposlední řadě hlavně o detaily zpráv.

Co se týče cover fotky překvapivě zůstává ve stejných rozměrech 851×315 px. Stejně tak se nemění ani zanoření profilové fotky. Nově (a to je velmi důležité) se do ní ale vpíjí název a zařazení stránky, buttony Líbí, Sledovat a Sdílet. Zbývá nám tedy daleko méně prostoru pro vlastní informace než tomu bylo doposud.

Na původním místě nenajdeme ani část O stránce (About), kde jsou uvedeny detaily o tom, kdo, co jsme a odkaz na web. Přesunula se do levého sloupce, kde není zrovna dvakrát vidět. Bohužel, viditelnost nijak neovlivníme.

K Záložkám se můžeme nově dostat dvěma způsoby. Téměř neviditelně jsou umístěny v záložce Další, ale také se přesunuly do levého sloupce. Záložky jsou tvořeny To se mi líbí (fanouškům) boxem a Informacemi o stránce. S těmito dvěma rámečky nemůžeme hýbat a ani je nemůžeme odstranit či nahradit. Pozice dalších boxů v levém sloupci už ale ovlivnit můžeme. K obrazu svému si upravíme pozici Videí, Fotek, Aplikací stránky …

Naprostou novinkou jednosloupcové Timeline je pravý „plovoucí“ panel, ve kterém jsou uvedeny počty nových fanoušků a celkový dosah příspěvků (Reach) – obojí za poslední týden, počet upozornění (Notifications) a zpráv (Messages).

Pokud postrádáte detaily zpráv nebo jednotlivých upozornění, stačí jen najet kurzorem na položky a ty ukáží podrobnější obsah. Na zprávy tak můžete reagovat přímo.

Naprosto logicky se ztratila možnost rozdělení obsahu na dva sloupce. Možnosti „připnout příspěvek, nastavit jako důležité, skrýt, odstranit“ zůstávají stejné.

Příspěvky fanoušků jsou nově umístěny v levém sloupci a jsou opět celkem vzato neviditelné. V souhrnu mi přijde levý sloupec dost nevýrazný a správcům určitě doporučuji jeho obsah co nejlépe upravit, aby v něm nebyly zbytečnosti, a aby zároveň zůstával v rámci možností přehledný.

Přehledy (Insights) zůstávají beze změn, stejně jako Záznamy o aktivitách (Activity Log).

S novou Timeline ztrácíme možnost výběru zobrazení příspěvků. Facebook se sám rozhodne, co je vhodné fanouškům zobrazovat a co ne (ač v oficiální zprávě tvrdí, že bude zobrazovat všechny příspěvky stránky). Správci jsou tímto stále více tlačeni do placených propagací i „obyčejných“ příspěvků.

Malé změny najdeme i ve funkcích Nastavení vlastností stránky. Chaoticky uspořádané menu se alespoň trošku umírnilo do podoby seznamu všech možností, které se dají na stránce upravit. Nadále jsou však funkce nelogicky řazeny do skupin, které si musíme rozbalovat a sbalovat.

Shrňme si teď to nejpodstatnější:

 • Facebook vás jako správce bude více tlačit k podporování příspěvků.
 • Příspěvky fanoušků už nejsou téměř vůbec vidět.
 • Cover fotka zůstává rozměrově stejná, ale zmenšuje se prostor pro sdělení vlastních informací.
 • Oba sloupce po stranách stránky zůstávají při rolování statické. Roluje se pouze obsah jako takový.
 1. Horní panel s přístupem k nastavení a funkcím stránky
 2. Cover fotka s vnořenou profilovou fotkou a informacemi
 3. Levý sloupec s jednotlivými boxy
 4. Obsah stránky – jednosloupcová Timeline
 5. Pravý plovoucí panel se základními metrikami pro správce stránky
 6. Název a kategorie stránky vnořené do cover fotky
 7. Původní záložky

Pokud víte o něčem, co mi uniklo, či co jsem vynechala, budu za jakékoliv podněty jen a jen ráda.

 

S přispěním článku na www.lupa.cz

Komentáře